Regularnie wykonywane wyniki badań krwi pozwolą ocenić stan organizmu i lepiej dopasować specjalistom trening, jadłospis czy suplementację.

Podstawowe wyniki, jakie warto wykonać przynajmniej raz w roku to: morfologia krwi, panel profilu lipidowego (cholesterol całkowity, frakcje LDL i HDL, trójglicerydy), glukoza na czczo, AspAT, ALAT oraz TSH. To podstawowy zestaw, który pozwoli nam ocenić ogólny stan organizmu.

Problem może pojawić się, gdy osiągane wyniki sportowe przestają nas satysfakcjonować. Zaczynamy doszukiwać się przyczyn w otoczeniu, skupiamy się na nowych sprzętach, czy kolejnych suplementach.  Zapominamy o tym, że to nasz organizm jest najważniejszą „maszyną” decydującą o wynikach w sporcie. Jeśli pojawia się osłabienie, spada siła, pojawia się senność lub masa ciała wymyka się spod kontroli nie należy eksperymentować. Warto udać się do specjalisty, który na podstawie wywiadu zasugeruje rozszerzenie badań organizmu o dodatkowe parametry. Może się okazać, że potrzebne będą także uzupełniające badania, takie jak: testosteron, progesteron, kortyzol, insulina, dokładne parametry tarczycowe: fT3, fT4, anty-TPO, anty-TG czy też badania takie jak ferrytyna i żelazo. Warto jednak wykonać je po uprzednim wywiadzie ze specjalistą, który zasugeruje odpowiedni zestaw.