W dietetyce sportowej posiłek potreningowy uważany jest za najważniejszy posiłek w ciągu dnia. 


Jeśli jesteś czynnym sportowcem, a Twoim celem jest szybka regeneracja i rekompensacja zasobów glikogenu w organizmie, a następny intensywny trening wytrzymałościowy planujesz wykonać w przeciągu kilku (do 8) najbliższych godzin warto, by w przeciągu 30-60 minut od wysilłku zadbać o podaż szybkoprzyswajalnych węglowodanów z dodatkiem dobrej jakości białka. Jeśli następna jednostka treningowa następuje po czasie kilkudziesięciu lub kilkunastu godzin, nie ma konieczności, aby węglowodany spożyte były jak najszybciej po treningu, gdyż nie będzie to miało wększego wpływu na odbudowę glikogenu. Podaż węglowodanów w posiłku potreningowym u wytrenowanej osoby spowoduje wzrost wrażliwości tkanek na insulinę i pozwoli uzupełniać straty glikogenu powstałe podczas treningu. 


Jeśli natomiast jesteś osobą, która pracuje raczej nad swoją sylwetką i budowaniem masy mięsniowej, nie jest koniecznym spożywanie węglowodanów po treningu. Już spożycie samego białka pochodzącego np. z odżywki białkowej może doprowadzić do wyrzutu insuliny optymalnego dla regeneracji i syntezy tkanki mięśniowej.

 

Jeżeli trenujesz rekreacyjnie, Twój trening nakierowany jest na redukcję masy ciała i nie jest bardzo intensywny, a przerwa pomiędzy kolejnymi jednostkami treningowymi wynosi 24 godziny lub więcej nie musisz biec do sklepu po banany, czy kupować specjalnych odżywek. Spożycie szybkoprzyswajalnych węglowodanów może spowodować wzrost sekrecji insuliny do wysokich wartości, co w przypadku osób z nadwagą i otyłością, które mogą cierpić na zaburzoną insulinowrażliwość tkanek nie będzie korzystnym zjawiskiem. Trening niewątpliwie wpływa pozytywnie na wrażliwość insulinową tkanek, jednak u osób trenujących rekreacyjnie, niewytrenowanych, otyłych i z nadwagą podaż węglowodanów po wysiłku może prowadzić do spadku wrażliwości insulinowej. Nie jest więc konieczne, aby spożywać dodatkowe preparaty węglowodanowe, czy białkowe, jeśli po powrocie z treningu zjadasz odpowiednio skomponowany posiłek, a Twoja dieta jest zbilansowana i zawiera odpowiednią ilość białek i węglowodanów w zbilansowanym jadłospisie. Pamiętaj natomiast, jeśli trenujesz wieczorem, aby zjeść chociaż lekki posiłek po treningu, nawet jeśli ma być on spożyty bezpośrednio przed snem.